פרסום לילדים

ילדים נחשפים לאלפי פרסומות המיועדות רק להם!

הילד שלכם אוהב פרסומות?

מוחות קטנים – צרכנים גדולים

בשנים האחרונות, הולכת ומחמירה מגיפת עודף המשקל בקרב ילדים, זאת בשל הרגליי התזונה הלקויים שלהם. ענף המזון מציע אינספור פיתויים בדמות מזונות מעובדים, עתירי שומן, קלוריות וחומרים כימיים, כאשר בפרסומת הטלוויזיה בה צופה הילד, לכאורה מדובר במאכל, או משקה תמים, טעים ומפנק. אם לא דיי בכך – אז הגיבור באותה פרסומת אף מוצג כמודל לחיקוי.

ילדים בגילאי 2-7 נחשפים בממוצע ל- 4,400 פרסומות מזון טלוויזיוניות בשנה, בגיל 8-12 המספר עולה ל- 7,600 פרסומות. עצם הצורך בחקיקה מגבילה, מעיד על כך שיש בעיה, אך מסתבר שהפיתרון חלקי ואפילו החקיקה הנוכחית, הנוגעת לחשיפת קטינים לפרסומות אינה נאכפת כראוי. נותר רק לטפח במקביל מודעות וביקורתיות.

איך פרסומות מחנכות ילדים?

כאשר אדם מבוגר צופה בפרסומת, הוא יודע לקבל אותה במידה של הומור והאופן בו הוא מפנים את תכניי הפרסום, ביקורתי בהרבה מהאופן בו ילדים סופגים פרסומות. לילדים יש פחות מסננים והמסרים הסמויים (או שלא) שמציעה הפרסומת, לעיתים תכופות נספגים כפי שהם ומעצבים את הרגליי האכילה של הילד ואת האופן בו הוא תופס מזון.

דוגמאות למסרים מזיקים באמצעות פרסום יש למכביר: פרסומות בהן האמא, מגלה לילד שלה את הסוף של ההצגה בכדיי לרוץ מהר, מבלי לחכות לסיום ההצגה ולאכול במזנוני הג'אנק פוד.

מחד, המסר שמקבל הילד, לפיו ג'אנק פוד היא גחמה שבשמה ראוי לזנוח כל פעילות אחרת וכל אמא שתנהג באופן שונה מהאם בפרסומת – היא בגדר אמא פחות מגניבה. מאידך, המסר שמקבלות אמהות, לפיו עדיף להן להיות מגניבות ולא לדאוג לתזונה בריאה של ילדיהן.

עוד רעיון פרסומי נפוץ, הוא פרסומות שמנגנות בדרכים הומוריסטיות על מגוון התרחישים בהם ילדים מתגנבים ואוכלים משהו שההורים אסרו עליהם לאכול, כאשר בסוף, תמיד הילד יוצא גיבור – או כי הוא לא נתפס, או כי נתפס, אך הוריו החליטו שזה ממש חמוד שהוא התגנב ככה וכולם שמחים, צוחקים ומאושרים.

אכילה בסתר, היא אף פעם לא אכילה בריאה, וזאת מכמה סיבות. ראשית, עצם הריגוש שחווה הילד בעודו אוכל בסתר, נחרט בראשו והוא גדל עם תפיסה לפיה אכילה – היא ריגוש. כמו כן, דיי ברור שאותם דברים שנאסר על ילדים לאכול, הם דברים שאינם בריאים להם. ההורים מצידם, למדים שזה לא נורא, שזה מצחיק, שזה חביב, שזה כמעט מעורר גאווה שהילד הקטן שלהם הצליח להיות כל כך מתוחכם בגילו הצעיר.

גם פרסומות שמציגות את האוכל כמענה למצוקה נפשית, לא חסר. באחת מהן, הראו נערה עצובה וכואבת שנפרדה מהחבר שלה, הנערה פונה לאמה בשביל לקבל חיבוק, עצה, נחמה, אך זו מציעה לה כריך עסיסי עם נקניק – ושוב כולם שמחים, מאושרים ושבעי רצון. בייחוד הנקניק, שזה עתה הפך לסמל האהבה והקרבה בין האם לביתה הצעירה.

מה עושים?

מסרים שיווקיים מציפים ילדים צעירים מכל כיוון אפשרי ובכל מקום אליו הם מגיעים. לפי מסרים אלו, המוצר נראה אידיאלי, מפתה, כזה שכל ילד חייב שיהיה לו. רוב הילדים בגילאי 6 ומטה, לא מסוגלים אפילו להבדיל בין תכנים פרסומיים בטלוויזיה, לבין תוכניות שאינן פרסומות.

רוב הילדים שמתחת לגיל 8, כלל לא מבינים שמטרתה של פרסומת, היא למכור להם מוצר. גם ילדים בגיל מבוגר יותר, לא תמיד מפגינים הבנה בנושא וגם כאשר זה ברור, הם לא עקביים וכל פרסומת טובה משכיחה מהם בקלות את המטרה לשמה היא משודרת.

חשוב שדמויות בוגרות בחייו של הילד, ישוחחו עימו במטרה לשמוע ולהבין אילו מסרים הוא מפנים מהמדיה התקשורתית שסובבת אותו. בגיל המתאים, כדאי להסביר לילד מה הם האינטרסים שעומדים מאחורי פרסומות בטלויזיה ולטפח אצלו עין ביקורתית כלפי המידע שהן מציעות לו.

שמשו דוגמא טובה, ילדים מחכים את המבוגרים בחייהם. ציינו בקול, בנוכחותם, את ההסתייגויות שלכם מכל פרסומת למוצרים שאינם חיוניים לילדיכם.

1. האם הפשר להשתתף בפרסומת?
אלה אוחנה (12.03.2008)
2. השתתפות בפרסומת לילדים
נטע (18.05.2008)
3. יש לי שאלה
שיר (24.07.2008)
4. מעונינת בפירסומת לילדיי
קרן (18.08.2008)
5. השתתפות ילדי בפרסומות
אתי (27.08.2008)
6.
בלה (10.09.2008)
7. פרסומת
אילייי שואל (08.10.2008)
8. איך אפשר להירשם לפרסומות ?
נורית (05.11.2008)
9.
אטרי דודיאש (18.12.2008)
10. שלום אני רוצה להישתתף בפירסומת
ליאת (18.12.2008)
11. השתתפות לפרסומת
אטרי דודיאש (29.12.2008)
12. השתתפות ילדי בפרסומות
מאיה (11.01.2009)מאמרים אחרונים

קישורים
- פרסומת

חיפוש באתר
מפת האתר

אתר זה שייך לחברת SEOweb קידום אתרים באינטרנט.